Saç Ekimi

Saç ekimi genelde saç seyrekliği ya da kellik gibi durumlarda uygulanan yöntemlerden biridir. Son zamanlarda yapılan uygulamalar, yeni teknolojilerinde kullanılmaya başlaması ile saç ekiminde oldukça başarılı sonuçların ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Saç ekiminde farklı yöntemler uygulanır ve bunun yanında donör bölgelerinden kıl kökleri alınarak başın seyrel olan kısımlarına ekim yapılır.

Saç Ekimi Nedir?

Kellik ve saç seyrekliği yaşayanlara birtakım yöntemler ile donör bölgelerden kıl kökleri alınmasının ardından bu köklerin belirlenen bölgelere yerleştirilmesi saç ekimi olarak adlandırılır. Son yıllarda istenen sonuçların elde edilmesi ve pek çok kişinin kellik sorununa çözüm getirmesi, saç ekiminin çok fazla tercih edilmesine neden olmuştur. Saçlarında seyreklik yaşayan birçok erkek bu yöntem ile etkili sonuçlar elde edebilmektedir.

Saç Ekimi Yöntemleri

Saç ekimi konusunda iki farklı yöntemden bahsetmek mümkündür. Bunlar FUT ve FUE yöntemleri olarak karşımıza çıkar. FUT yöntemi, saç ekiminde eski yöntemlerden biridir. Ancak bu yöntem geliştirilmiş ve FUE yöntemi ile saç ekiminde daha etkili sonuçlar ortaya çıkarılmaya başlanmıştır. Hatta FUT yönteminde var olan olumsuzluklar FUE yöntemi ile giderilmiş ve bu nedenle FUE yöntemi saç ekiminde daha önemli bir hale gelmiştir. Tabi FUE saç ekimi yönteminde birtakım avantajlar vardır ve bu avantajlar saç ekiminde etkili sonuçlar ortaya çıkarır.

Saç ekiminde ana aşamalar şu şekildedir;

  • Kök alımı
  • Köklerin yerleştirilmesi için gerekli kanalların açılması
  • Saç ekiminin yapılması

Saç ekiminde ister FUT ister FUE yöntemi olsun belirli aşamalar vardır ve bunlar yukarıdaki gibi karşımıza çıkar. Ayrıca aşamaların saç ekimi öncesi, uygulama anı ve saç ekimi sonrası olarak 3 farklı kategoriye ayrıldığını söylemek doğru olur.

Saç Ekimi FUT Yöntemi

FUT yönteminde öncelikle kişinin başının arka kısmında bulunan saçlı bölgeden şerit biçiminde kesi yapılır. Şerit çapı genelde ihtiyaç duyulan greft sayısına bağlı olarak değişir. Ayrıca yapılan işlemin sonrasında kesi yapılan bölgede iz kalır. Başın arka kısmından alınan şerit 1 – 4 arasında köklerde greftlere ayrılır ve bunun ardından saç ekimi için hazır hale getirilir.

 Saç Ekimi FUE Yöntemi

FUE yönteminde donör bölge için başın arka kısmı kullanılır. Genelde ense ve ense bölgelerinde bulunan saç kökleri alınarak başın diğer bölgelerine ekilir. Ense köklerinde bulunan saç kökleri başın diğer kısımlarında yer alan saç köklerine göre daha güçlüdür ve bu nedenle donör bölgeler genelde ense kısımları olur. Tabi ense kısmında saç olmadığı durumlarda ise vücudun farklı bölgelerinden kıl kökü alınabilir.

Genel olarak donör bölgeden 0,7 – 1 mm olarak mikromotor araçlar ile kıl kökleri alınır ve alınan kökler başın seyrek olan ya da açık olan bölgelerine ekilir. Yaklaşık olarak 2500 – 3500 arasında greft başın ekim yapılacak bölgesine eklenir ve bu işlemler sırasında dikiş yapılmaz. FUE yöntemi, ameliyatsız bir operasyon olma özelliği taşır. Ayrıca operasyonda dikiş kullanılmadığı için donör bölgede hiçbir şekilde iz kalmaz. Operasyon sırasında iz kalmadığı için genelde tercih edilen saç ekimi yöntemi FUE yöntemi olarak karşımıza çıkar.

FUE operasyonu lokal anestezi altında yapılabilir ve herhangi bir şekilde ağrı hissi olmadan saç ekimi kolayca gerçekleştirilir. Operasyon süresi ise yaklaşık olarak 5 saat kadardır. FUE yöntemi ile saç ekimi yapılmasının ardından 1 gün dinlenilmesi yeterli olur. Daha sonraki gün ise kişi günlük hayatına geri dönebilir ve hatta işine dahi gidebilir. Yapılan operasyon sonrası saçlar 3 ay sonra çıkmaya başlayacaktır. Saçların tamamen çıkması ise 9 ayı bulur.

Bir cevap yazın