Sakal Ekimi

Sakal ekimi erkeklerde yüzün belirli kısımlarında sakal çıkmadığı durumlarda uygulanan bir yöntemdir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak seyrek sakala sahip olan erkekler için oldukça etkili bir yöntem olan sakal ekimi, yüzün belirli bölgelerinde sakal çıkmaması halinde de oldukça etkili sonuçlar ortaya çıkarır. Siz de yüzünüzde sakal çıkmaması nedeniyle istenmeyen şekil buzluklarını ortadan kaldırmak istiyorsanız, sakal ekimi sayesinde yaşadıüıjnız bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Birkaç aşamadan meydana gelen sakal ekimi için alanında uzman bir klinikten yardım almakta her zaman için fayda vardır. Çünkü sakal ekimi aslında yüzde estetik sağlamak için yapılan uygulamalardan biridir. Bu nedenle sakal ekimi yaptırmadan önce gerekli bilgiler edinmek ve klinik seçiminde doğru bir karar vermek gerekir. Genel olarak bakıldığında etkili bir sakal ekimi aşağıdaki gibi yapılır;

  • Sakal ekiminde ilk olarak enseden saç kökleri alınır.
  • Daha sonra alınan bu kökler sakalların olmadığı bölgelere uygulanır.
  • Uygulama sırasında yüzde doğal bir sakal görünümü oluşmasına dikkat edilir.
  • Ayrıca sakal ekimi sırasında grefler enseden oldukça dikkatli bir şekilde alınır ve böylece köklerin alındığı bölgede herhangi bir iz ya da yara ortaya çıkmaz.
  • Eğer yüzde bölgesel bir sakal kaybı yaşanıyorsa alınacak köklerin sayısı buna göre belirlenir ve enseden çıkarılır.

Lokal anestezi altında yapılan sakal ekimi sırasında acı ya da ağrı hissi yaşanmaz. Bu nedenle işlemler sırasında endişe edilecek herhangi bir durum söz konusu değildir.

Sakal Ekimi Sonrası Neler Olur?

Sakal ekimi yapılmasının ardından işlem gerçekleştirilen bölgelerde kırmızılıklar meydana gelebilir. Bunun nedeni ise yüzdeki pıhtılaşmış kandır. Ancak sakal ekiminden 24 – 48 saat sonra temizleme işlemi yapılır ve bu sayede yüzdeki kırmızılıklar yok olur. Ayrıca ekilen sakal kökleri vücut tarafından beslenir ve yüzden kanlanma gibi durumlar meydana gelir. Bu kanlanmalar ise ortalama 10 gün içerisinde ortadan kalkar. Sakakların ekildiği bölgede sivilcelerin de oluşması gayet normaldir.

Sakal Ekiminde Kök Sayısı Nasıl Belirlenir?

Sakal ekimi uygulamasında kök sayısı genel olarak kişinin yüzündeki sakal yoğunluğuna göre belirlenir. Yani kişinin yüzündeki sakal oranı az olduğu durumlarda enseden alınacak olan kök sayısı daha fazla olur. Enseden alınacak köklerin sayısı ise şuna göre belirlenir;

  • Bıyık için ortalama 350 – 500 arası saç kökü alınır.
  • Keçi sakalı için enseden alınacak olan saç kökü sayısı 600 – 700 arasında değişir.
  • Favori sakal için kök sayısı 200 – 250 arasıdır.
  • Ayrıca kişinin tamamen köse olduğu durumlarda ise kök sayısı 1500 – 3000 arasında değişiklik gösterir.

Yani sakal ekiminde isteğe bağlı olarak daha yoğun bir sakal görünümü elde edilmesi mümkündür. Bu tamamen kişinin isteği ile doğru orantılıdır ve genelde talep edilen sakal şekilleri kolayca ortaya çıkarılabilmektedir.

Diğer yandan sakal ekimi saç ekimi gibi değildir. Çünkü sakallar kişiden kişiye göre daha farklı yoğunluklarda karşımıza çıkar. Bu yüzden işlem öncesinde ilk olarak sakal kaybının belirlenmesi ve buna göre saç kökü çıkarılması gerekir. Bu yüzden iyi bir planlama yapmak ve daha sonrasında enseden saç köklerinin alınması uygun olur.

Sakal Ekimi Neden Yapılır?

Aslında bu durum genelde toplum bir baskısı olarak karşımıza çıkar. Çünkü köse olan ya da yüzünde oldukça seyrek sakala sahip olan kişiler dikkat çeker. Bunun yanında sakalların Türk erkekleri için ayrı bir öneme sahip olduğu düşünüldüğünde sakalsız bir erkeğin olması da hiçbir zaman için düşünülemez.

Bir cevap yazın